Co powinieneś wiedzieć kupując nowy dywan

Ocena: 0.00/0

Kilkanaście lat temu, żeby kupić dywan, trzeba było odwiedzić kilka sklepów, często w różnych miastach. Dzisiaj wybór dywanu jest dużo prostszy, wszystko dzieje się w sieci. Choć zmieniły się czasy i moda, nadal chętnie kupujemy dywany, by ozdabiać nimi swoje domy. Jak wśród tej praktycznie nieograniczonej ilości, spośród której możemy wybierać, znaleźć te świetne jakościowo? 

Który materiał dywanu będzie odpowiedni do jakich pomieszczeń?

To, z jakiego materiału winien być kupowany przez was dywan zależne jest od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego czy też sypialni w największym stopniu nadawać się będzie dywan jedwabny albo jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne i antystatyczne. Z tych względów doskonale sprawdzi się u alergików. Na dodatek pięknie błyszczy, łatwo go sprzątać i ogrzewa podłogę nie gorzej aniżeli dywany wykonane z wełny.

Wełna jako materiał wykorzystywany w produkcji dywanów sprawdzi się kapitalnie w pomieszczeniach, po których regularnie się chadza. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pokojach, w których znajduje się ciężkie umeblowanie. Wełna jest sprężystym materiałem i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Niezwykle dobrze izoluje oraz wpływa na regulację wilgotności. Odpowiednim miejscem na wełniany dywan będzie więc pobliże łazienki czy też drzwi tarasowych.

Nie zaleca się stosowania dywanów z materiałów syntetycznych w często użytkowanych pomieszczeniach. Mogą one uczulać domowników i wydzielać zagrażające ludziom substancje.

Wybór odpowiedniego rozmiaru dywanu do pokoju

Rozmiar dywanu umieszczonego w pokoju ma wpływ na wizualny odbiór przestrzeni. Ogólna zasada mówi, żeby utrzymać minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie zmniejszał pokoju. Dywan może znajdować się pod meblami. Jest on w takiej sytuacji ochroną przed zarysowaniem podłóg. Powinno się rozważyć kupno paru mniejszych dywanów i umieścić je w różnych miejscach pomieszczenia. Na przykład pod większymi obiektami.

Na co zwrócić uwagę wybierając kolor i kształt dywanu?

Rozkład i forma dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej gdy ma on kształt zbliżony do kształtu pokoju. Ułożony względem ścian powinien być tak, żeby nie dzielił pokoju na dwie części. W pomieszczeniu na planie kwadratu najodpowiedniej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można też pobawić się ustawianiem mebli i tym sposobem pozornie zmienić kształt. Wówczas wybrać da się dywan o zbliżonym obrysie.

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę wybierając dywan, jest jego kolor. Najbardziej pożądanym byłoby sprawdzenie, jak dywan, który chcemy kupić, będzie się prezentował z odcieniem ścian i mebli w pomieszczeniu, w którym chcemy go umieścić. Dobrze również zastanowić się, czy zamierzamy chodzić po dywanie w butach, czy mamy zwierzęta, czy są jeszcze jakieś inne aspekty, które są dla nas ważne. Ciemne dywany doskonale sprawdzą się w domach, w których mieszkają czworonogi, zwłaszcza te z ciemną sierścią, ponieważ nie będzie ona tak bardzo widoczna na podłodze. Jasne dywany rozjaśniają wnętrza dzięki światłu, które się od nich odbija, a co za tym idzie, doskonale je powiększają.

 

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

anastazja30

No ja nie lubię dywanów w domu. Za dużo gromadzą zarazków.

2022-04-22