Jakie funkcje powinien mieć nowoczesny domofon?

Ocena: 0.00/0

Wideodomofon, czyli podgląd na żywo

Obecnie w ofercie firm, specjalizujących się w produkcji urządzeń elektronicznych znajdują się wideodomofony, czyli znacznie bardziej zaawansowane sprzęty, które pozwalają nawiązać kontakt wzrokowy z gośćmi. Oczywiście jest to wyłącznie kontakt jednostronny, ponieważ w ten sposób możemy szybko podejrzeć, kto czeka przed drzwiami. Ta funkcja nie tylko ułatwia nam życie codzienne, ale może także zwiększyć poziom bezpieczeństwa, gdy wiemy, kto za chwilę wejdzie do naszego budynku.

Domofon z zamkiem cyfrowym

Niektóre spośród nowych urządzeń oferują dodatkowo wiele użytecznych opcji. Dla przykładu nowoczesny domofon może również posłużyć do blokowania drzwi. W takiej sytuacji elektrozaczep, który zabezpiecza drzwi przed otwarciem odblokowywany, jest za pomocą właściwego kodu, bądź klucza elektronicznego. Nowoczesne domofony mogą być wyposażone w takowy klucz elektroniczny w formie dotykowej lub zbliżeniowej. Otwarcie drzwi możliwe jest po zbliżeniu klucza do specjalnego czynnika, który zamontowany jest w zewnętrznej części domofonu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Poza zaawansowaną obsługą zamków cyfrowych, domofony zapewniają także inne funkcje zwiększające bezpieczeństwo. To przede wszystkim działania takie jak weryfikacja głosowa, która - w razie negatywnego wyniku - może zablokować drzwi wejściowe do domu. Funkcje ochronne wspiera także kamera, która służy do obsługi wideodomofonu. Niektóre urządzenia oferują bowiem możliwość rejestrowania obrazu i zapisywania go na zewnętrznym nośniku pamięci. Często wideodomofony połączone są z czujnikami ruchu. Dzięki temu kamera uruchamia się w momencie, gdy czujnik wykryje ruch, będący potencjalnym źródłem zagrożenia.

Przekierowywanie połączeń z domofonu na telefon

Ciekawą funkcją jest możliwość przekierowywania połączeń poprzez specjalny moduł GSM. Kiedy jesteśmy poza domem, a pod naszymi drzwiami znajdzie się niezapowiedziany gość (np. listonosz), domofon przekieruje dźwięk wprost na telefon. W ten sposób możemy całkowicie zdalnie odbyć rozmowę z osobą, która oczekuje pod naszymi drzwiami, a nawet odblokować zamek drzwi na odległość, z poziomu naszego telefonu.

Rozwiązania z gatunku smart home

Nowoczesne domostwa często wyposażane są w rozbudowany system smart home. Jego działanie polega na tym, że poszczególne urządzenia w domu połączone są w sieci, tworząc złożony system naczyń połączonych. Jednym z urządzeń, które można podłączyć do systemu, jest nowoczesny domofon. W ten sposób z poziomu domofonu możemy na przykład sterować oświetleniem w domu. Dla przykładu, w momencie, gdy ktoś z grona mieszkańców pojawia się pod drzwiami, uruchamiane są światła przed budynkiem.

Bogaty zakres ustawień

Nowoczesne domofony często są na tyle zaawansowane technologicznie, że przypominają rozbudowane systemy multimedialne. Takie urządzenia umożliwiają użytkownikom zmiany ustawień dźwięku czy głośności dźwięku, jak i włączać oraz wyłączać poszczególne funkcje domofonu.

Wykorzystanie nowoczesnych domofonów umożliwia znaczącą poprawę komfortu oraz bezpieczeństwa mieszkańców. Zaawansowane funkcje, jakimi cechują się zaawansowane urządzenia, pozwalają dodatkowo zabezpieczyć nasz dom przed nieproszonymi wizytatorami, czy też zautomatyzować zarządzanie oświetleniem budynku.

0Komentarze

Brak komentarzy