Najbardziej popularne ekologiczne i naturalne nawozy

Ocena: 0.00/0

Współcześnie na sklepowych półkach znajdziesz wszystkie rodzaje nawozów, które masz na wyciągnięcie ręki. Producenci tworzą coraz to nowsze preparaty. Z pewnością spełniają one swoją funkcję i warto ich używać. Są one łatwe i szybkie w stosowaniu, a co za tym idzie, wiele osób używa ich dla oszczędności czasu.

Jednakże z drugiej strony, biorąc pod uwagę dzisiejsze trendy ekologiczne, warto zastanowić się, czy moglibyśmy spróbować wykonać nawóz na własną rękę. Przygotowanie takiego preparatu na pewno będzie wymagało od nas sporo wysiłku. Czy przyniesie dodatkowo określone korzyści? Nawożenie roślin jest konieczne, bowiem bez tego zabiegu dużo plonów po prostu by nie wzeszło, a rośliny ozdobne nie byłyby tak imponujące.

Typy nawozów naturalnych

Wyróżniamy parę fundamentalnych rodzajów nawozów organicznych, a pośród nich są:

  • Kompost – jeżeli posiadamy na działce kompostownik, to można rzec, że większość pracy jest już za nami. Przysłużą się nam tutaj wszelkie resztki organiczne, jakie wyrzucamy do przygotowanej skrzyni. Składujemy tutaj rozmaite skórki po owocach, szczątki warzyw, obierki, skorupy jajek, chwasty i pozostałości po oczyszczaniu grządek. Po paru tygodniach gromadzenia wzruszamy szpadlem wierzchnią warstwę, żeby pomieszać materiał.
  • Obornik – bierze się od odchodów zwierząt, jest bardzo dobrym i wartościowym nawozem. Zwykle rozprowadza się go po powierzchni gruntu oraz przekopuje, ażeby wniknął w glebę.
  • Popiół – produkt otrzymywany po spaleniu drewna. Świetny pod uprawy.
  • Gnojówka roślinna – powstaje w wyniku fermentacji roślin, zazwyczaj stosuje się do jej produkcji pokrzywę. Pokrzywę wkładamy do beczki i zalewamy wodą w stosunku 10/1 – 10 l wody na 1 kg pokrzywy. Po paru tygodniach możemy podlewać rośliny tym nawozem.
  • Kora – iglasta sosnowa, o różnym stopniu rozdrobnienia.
  • Torf – rozróżniamy torf kwaśny dla roślin o pH < 4.5 oraz torf odkwaszony dla pozostałych.
  • Słoma – znakomity materiał do nawożenia oraz ściółkowania.

Zalety zastosowania nawozów organicznych i ekologicznych

Dzięki używaniu nawozów uzupełniamy glebę w niezbędne składniki pokarmowe oraz cenną próchnicę. Wartościowe elementy wnikają w podłoże w sporo wolniejszym tempie aniżeli gotowe nawozy, dłużej rozpuszczają się w glebie, dzięki czemu rośliny nie są narażane na zagrażające im substancje. Są w pełni przyjazne dla naszego środowiska, pochodzą przecież z naturalnych źródeł.

Kategorycznie więcej nawozów naturalnych przeznacza się pod uprawy warzyw i owoców, jakie są bardziej odporne na nawet mocny kompost lub obornik. Inaczej to wygląda w wypadku roślin ozdobnych, które z kolei mogą cierpieć na przenawożenie, więc nie jest to wcale takie łatwe, potrzeba sporo obserwacji i wyczucia, aby poznać zapotrzebowanie konkretnych roślin. Nawozy ekologiczne polepszają całą strukturę gleby, zawierają ogrom cennych mikroelementów, jakich nie odnajdziemy w nawozach sztucznych.

Zasady użytkowania nawozów ekologicznych

Jak nadmieniono wyżej, nawożenie roślin drogą naturalną nie jest wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na stanowisko, na jakim rośnie oraz potrzebuje innej ilości składników pokarmowych z podłoża. To my więc musimy przypilnować, aby każda dostała tyle pokarmu, ile wymaga, albowiem nadwyżka nawozu może przyczynić się do obumierania rośliny. Powiązane jest to z nadmiarem azotu, który powoduje, że roślina obfituje we rozwój części zielonych, a niekoniecznie w plony.

Do najczęściej występujących w nawożeniu błędów należy stosowanie preparatów tego typu zbyt późno. Jeśli tak zrobisz, Twoje rośliny nie będą miały czasu na odpowiedni wzrost. Warto zabrać się za nawożenie w okolicy lipca, ponieważ to wciąż daleko do chłodnych dni. Oprócz tego zwróć także uwagę na ilość i równomiernie rozłożenie nawozu, ponieważ może on znacznie obciążyć roślinę.

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

sonia1977

Jestem wielką zwolenniczką naturalnych produktów i używam ich również w swoim ogrodzie.

2022-04-21