Budowa basenu w ogrodzie - pomysły i realizacja

Ocena: 0.00/0

Tradycyjny, duży basen murowany to zachwycający element posesji i ogrom frajdy dla całej rodziny oraz gości. Panuje stereotyp, że ego typu inwestycja jest bardzo kosztowna, tymczasem basen we własnym ogrodzie można mieć bez ponoszenia gigantycznych kosztów. Wystarczy dobrze przemyśleć swój projekt. Poniżej rozwiewamy najważniejsze wątpliwości związane z budową basenu ogrodowego.

Podstawowa kwestia — projekt basenu ogrodowego

Pierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wybranie właściwego projektu. Jeżeli mamy takie kwalifikacje, możemy go sami naszkicować, znaleźć gotowy w Internecie, czy też kupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy utonąć w kosztach i strzępić nerwów, to musimy zadbać o sprawny system nalewania oraz odprowadzania wody.

Zastanówmy się w tym momencie miejscu, ile osób będzie z niego korzystało i do czego basen będzie używany (pływanie, skoki, nurkowanie). To pomoże nam przemyśleć i zdecydować się nad rozmiarami zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać należy, że baseny powyżej 50 metrów kwadratowych należy zgłosić oraz dostać pozwolenie na budowę, bowiem gdy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że otrzymamy pismo o nakazie rozbiórki.

Umiejscowienie basenu — ważna decyzja w budowie akwenu

W tym miejscu powinno się powiedzieć o tym, że jeśli basen ogrodowy będzie konstruowany podczas budowy domu i ogrodu, możemy oszczędzić sporo pieniędzy na pracach związanych z wykopami. Z całą pewnością szukajmy miejsca nasłonecznionego, żeby ustrzec się konieczności podgrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Umożliwi nam to ochronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści oraz gałązek.

Następną rzeczą, jaką winniśmy zrobić na naszym terenie, jest sprawdzenie poziomu wód gruntowych. Dzięki temu zdołamy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, kiedy parcie gruntu zwiększy się w czasie zimy.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zainwestowanie we własną studnię, jaka zagwarantuje stały dostęp do bieżącej wody oraz najlepiej, jakby znajdowała się jak najbliżej naszego akwenu.

Budowa basenu — kolejne etapy

Prace związane z budową basenu wymagają bez wątpienia użycia ciężkiego sprzętu, którym dysponują profesjonalne firmy. To właśnie dlatego najlepszym wyjściem jest zdecydowanie się na basen równolegle z budową domu. Pozwala to nieco zaoszczędzić poprzez wykorzystanie tej samej ekipy budowlanej. 

Najważniejsze etapy prac to: wykonanie odpowiedniej wielkości wykopu, wylanie dna akwenu, wymurowanie i otynkowanie niecki, montaż urządzeń hydraulicznych, docieplenie dna i ścian basenu, wyłożenie basenu geowłókniną, ułożenie płytek ceramicznych, a także aranżacja obejścia basenu i zadbanie o aspekt wizualny (oświetlenie, zieleń).

Warto postawić na ekipę, która posiada doświadczenie w budowaniu basenów. Odpowiednie wykonanie prac gwarantuje nasze zadowolenie, komfort użytkowania, a także łatwość konserwacji i dbanie o czystość basenu. 

 

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

ignacy16

Szkoda, że z tego basenu nie ma za wiele pożytku. Mało jest u nas tak ciepłych dni, żeby z niego naprawdę dobrze skorzystać.

2022-02-08