Dywaniki samochodowe - Jak wybrać i jak dbać o dywaniki samochodowe

Ocena: 0.00/0

Dywaniki w naszych samochodach to element wyposażenia, który często jest ignorowany. Zazwyczaj kupujemy je, umieszczamy w aucie i zapominamy o sprawie. Zwracamy na nie uwagę zazwyczaj dopiero wtedy, gdy nadają się już do wymiany. Nie da się jednak ukryć, że dywaniki mają ogromny wpływ na estetykę wnętrza auta i warto przynajmniej raz na jakiś czas zrobić z nimi porządek. Które będą łatwiejsze w utrzymaniu? Welurowe czy gumowe? Podpowiadamy.

Jaki rodzaj dywaników samochodowych będzie najlepszy?

Obowiązkiem kierowcy jest dobranie odpowiedniego rodzaju dywaników do swojego samochodu, aby dobrze spełniały swoje zadanie przez długi czas. Kluczowa jest ich wielkość.

Przesadnie długie modele stwarzają poważne ryzyko zwijania się, utrudniając lub nawet uniemożliwiając bezpieczne korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować zagrażające życiu sytuacje w ruchu drogowym, np. nazbyt późne zahamowanie oraz wpadnięcie w poślizg.

Identycznie ważna jest jakość materiału, z którego wykonany został dywanik samochodowy. Musi być on wyjątkowo trwały, prosty w konserwacji, odporny na wilgoć oraz pobrudzenia, oraz winien mieścić się w dogodnym przedziale cenowym.

Dywaniki do samochodu — z jakiego materiału najlepiej się sprawdzą?

Wybór dywaników do samochodu nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić szczególną uwagę na kilka bardzo ważnych ich cech, na przykład czy prawidłowo pochłaniają wilgoć. To naturalnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób właściwy spełniały swoje zadania.

Najczęściej wybór pada na:

  • dywaniki gumowe,
  • dywaniki welurowe.

Popularność dywaników gumowych jest największa w okresie jesienno-zimowym. Perfekcyjnie radzą sobie z wilgotnością i śniegiem wnoszonymi do auta. Te dywaniki samochodowe wyposażone są w wysokie ranty, które chronią wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one nadzwyczaj łatwe w czyszczeniu i montażu, a więc niesłychanie rzeczowe. Jedyną ich skazą jest mało estetyczny wygląd i wydzielanie nieprzyjemnej woni w upalne dni.

Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka oraz dostępne w wielu wzorach oraz barwach. Niemniej jednak tego rodzaju dywaniki źle sobie radzą z pochłanianiem wilgoci, a poza tym trudno usunąć z nich wszelkie zabrudzenia oraz nieczystości. Należy wybierać jedynie takie, które charakteryzują się dużą gęstością materiału.

W jaki sposób dbać o dywaniki samochodowe?

Dywaniki samochodowe należy czyścić równie często co dywany w domu. Odświeżanie samochodowej tapicerki, w której zbiera się duża ilość piasku i błota to jedyna droga do tego, aby auto wyglądało schludnie. W czyszczeniu dywaników z weluru idealnie sprawdzi się odkurzacz parowy lub urządzenie piorące. Przed przystąpieniem do prac warto uprzednio spróbować usunąć zanieczyszczenia z dywanika za pomocą szczotki.

W przypadku gumowego dywanika sprzątanie jest nieco mniej skomplikowane. Wystarczy dokładnie wytrzepać go z kurzu, a następnie umyć go pod bieżącą wodą, najlepiej za pomocą urządzenia, które daje silny strumień wody. Dostępne są one na każdej myjni samochodowej. Gumowemu dywanikowi z pewnością nie zaszkodzi dodatek detergentów.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy