Olej z czarnuszki - na czym polega jego fenomen?

Ocena: 0.00/0

Czarnuszkę nazywa się potocznie czarnym kminkiem. Znana jest już od czasów starożytnych. Najbardziej prozdrowotne właściwości mają jej ziarna. To właśnie z nich tłoczy się ten cenny, czarny olej, który znalazł zastosowanie w naturalnej medycynie, kosmetologii oraz w kuchni. W tych małych ziarenkach czarnuszki znajdują się cenne substancje o działaniu przeciwrodnikowym, przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym. W jakiej formie stosować ten preparat?

Olej z czarnuszki na problemy trawienne

W razie zatrucia pokarmowego także może pomóc olej z czarnuszki. Zapewne każda apteka dysponuje produktem w postaci kapsułek do połykania i płynu do podania ustnego. Poza tym olej z czarnuszki ma również działanie wspomagające prawidłową pracę wątroby.

Sama roślina kwitnie pomiędzy czerwcem a wrześniem. Ma charakterystyczne białe czy też niebieskie kwiaty oraz czarne, trójgraniaste nasiona. Z kolei olej przybiera kolor miodowy, ciemnobrązowy lub ewentualnie żółtopomarańczowy. Jego smak oraz zapach jest nadzwyczaj intensywny, lekko gorzki i korzenny.

Olej czy kapsułki? Jaka forma jest najlepsza?

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno posiada w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, żelazo, potas, sód, cynk, selen, witaminę E, biotynę i beta-karoten. Jest wykorzystywany w celu wzmocnienia wytrzymałości dzieci oraz dorosłych. Przejawia działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Na infekcje skórne, oparzenia słoneczne, łupież, trądzik lub atopowe zapalenie skóry także stosowany jest olej z czarnuszki. Każda apteka dysponuje również płynem do podania ustnego, jak i kapsułkami.

Produkt ten może okazać się pomocny w łagodzeniu stresu, w wyciszeniu i walce z problemami ze snem. Metoda przyjmowania i dawkowanie opisane jest w instrukcji dołączonej do opakowania. Olej z czarnuszki muszą ograniczyć kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej trzech lat.

Poznaj moc dobroczynnego gojnika

Czarnuszka oraz uzyskiwany z niej olej to naturalnie jedynie przykład. Takich darów natury jest o wiele więcej, a gojnik jest jednym z ciekawszych. Gojnik może być znakomitym wsparciem dla układu odpornościowego, dodając energii, poprawiając witalność, eliminując zmęczenie i huśtawki nastroju. Stosowany jest do leczenia grypy oraz przeziębienia jak również infekcji uszu.

Zawarta w nim dopamina oraz serotonina posiadają właściwości uspokajające nerwy, dzięki czemu jest wykorzystywany jako środek zwalczający depresję i nerwicę. Może poprawiać nastrój i pracę mózgu. W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych i profilaktyce zaburzeń nerek także warto wykorzystać gojnik.

Na co jeszcze działa gojnik?

Współcześnie wszelkie naturalne zastępniki medycyny poddaje się badaniom. Te przeprowadzone na gojniku, wykazały, że posiada on silne właściwości antybakteryjne (in vitro porównywane z popularnym antybiotykiem), przeciwzapalne i hamujące postęp chorób neurodegeneracyjnych mózgu (na przykład choroby Alzheimera). Mówi się też, że roślina ta ma potencjał we wspomaganiu leczenia raka piersi, macicy, nerek i mózgu, jednak aby potwierdzić te informacje na 100% w leczeniu tak poważnych dolegliwości, konieczne są dalsze badania.

 

 

Informacje:
Oceń Artykuł:

1Komentarze

boleslaw1974

Nie jestem zbytnio przekonany do jakiś magicznych właściwości tego olejku, ale i tak go przetestuję.

2022-04-13