Jaki typ gitary jest najlepszy dla początkujących? Klasyczna, akustyczna lub elektryczna?

Ocena: 0.00/0

To, jak ważnym wyborem jest decyzja o zakupie pierwszego instrumentu, wie każdy muzyk. To na pierwszej gitarze uczysz się pierwszych piosenek, chwytów i odkrywasz swój styl. Dlatego tak ważne jest wybranie rodzaju, który od zawsze nam się podobał. W muzyce zawsze należy iść za głosem serca, więc przeczytaj nasze wskazówki, a decyzję podejmij sam!

Pierwsza gitara – jaki rodzaj dla początkującego?

W Internecie natrafimy na dużo poradników i artykułów, na której gitarze winniśmy rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem instrumentu, natomiast według mnie najważniejsze jest która gitara nam się podoba i na której pragniemy grać.

Jeśli nasi idole grają na gitarach elektrycznych i chcielibyśmy w przyszłości potrafić zagrać ich piosenki „własnoręcznie”, to nie zastanawiajmy się i kupmy właśnie elektryka. Ok, zgoda, może dużo osób stwierdzi, że to nie najwłaściwszy wybór, bo nie wyrobimy sobie opuszków i trudniej nam będzie grać na innych rodzajach gitar, ale przynajmniej będziemy mieć motywację do dalszej nauki oraz radość z gry.

To, że potrafimy grać na tak zwanym klasyku, nie oznacza od razu, że będziemy wybitni w kawałkach SOAD albo AC/DC i odwrotnie. Można rzec, że są to trochę inne instrumenty o różniących się od siebie skalach brzmień, więc wprawę i tak będziemy zdobywać na każdym z osobna.

Gitara klasyczna – czym się cechuje?

Jest to najpopularniejszy typ gitary wybierany przez osoby początkujące. Nie dosyć, że jest raczej tania w porównaniu do innych, to jeszcze dosyć lekka, co umożliwia nam zabieranie jej na spotkania towarzyskie, jak na przykład ogniska, domówki bądź inne imprezy.

Kolejnym atutem dla wielu osób może być jej ciepłe i miękkie brzmienie, znakomicie nadające się do muzyki klasycznej bądź flamenco. Co więcej, nylonowe struny, jakie zazwyczaj są w tego typu modelach zmniejszają bolesność opuszków, co jest częstym problemem dla nowych właścicieli gitar. Atutem może być także szerszy gryf, zminimalizuje nam to kłopot z dociskaniem sąsiednich strun ze względu na szerokie przerwy między nimi.

Gitara akustyczna – na co zwrócić uwagę?

Kluczową różnicą między gitarą akustyczną a klasyczną są jej stalowe struny, które dają głośniejsze oraz bardziej wyraziste brzmienie, znakomicie nadające się do konkretnego wokalu. Z racji tego osoby pragnące grać w zespołach, a nie tylko samotnie w domu, częściej decydują się na ten model. Są nieco cięższe i mają większe rozmiary, a gryfy węższe, co sprawia, że kształtem przypominają gitary elektryczne.

Czym się wyróżnia gitara elektryczna?

Instrument podstawowy w znacznej ilości zespołów rockowych. W zestawieniu do wyżej wyszczególnionych można śmiało stwierdzić, że wygląda odjazdowo. Wąski, wygięty gryf i do tego interesujący szpiczasty korpus.

Niestety, wymaga ona zastosowania wzmacniacza, jaki dodatkowo powinniśmy zakupić i co zwiększa nam koszty. Na dodatek lepiej na nim nie oszczędzać, bo to on decyduje o finalnym brzmieniu naszej gry. Zabawa oraz brzmienie przednie, ale powinno się pamiętać o stosownym wyposażeniu.

Jaki rodzaj jest najlepszy dla dziecka?

Jeśli Twoje dziecko wyraża zainteresowanie grą na gitarze, wesprzyj rozwój jego pasji i zakup mu dostosowany do jego wieku instrument. W sklepie muzycznym pracownicy pomogą Ci dobrać rozmiar, a typ pozwól wybrać maluchowi. Pokaż mu, że gra może być też dobrą zabawą, a nie tylko obowiązkiem chodzenia na zajęcia. Zdecyduj także o dobraniu nylonowych strun, tak aby nie raniły palców dziecka.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy