Jak może przebiegać leczenie onkologiczne krok po kroku

Ocena: 0.00/0

Przychodzi w końcu taki czas, że pora zająć się swoim zdrowiem. Przez wiele lat mogłeś odsuwać od siebie tę myśl. Mogłeś nawet się oszukiwać, że choroby występują u innych, ale nie u Ciebie! Ty jesteś zdrowy, to inni ludzie chorują. Co, jeśli i Ciebie dopadła choroba nowotworowa? Czy nadal będziesz uciekał przed tą myślą? Czy może zwrócisz się o pomoc do specjalisty? Nie czekaj już dłużej, chirurg onkolog może uchronić Cię przed śmiercią! Zgłoś się do niego jak najszybciej.

Z jakimi problemami warto udać się do chirurga onkologa?

Chirurgia onkologiczna to dotąd najskuteczniejsza metoda w walce z nowotworami. Niestety jest to metoda inwazyjna oraz w wielu przypadkach w największym stopniu radykalna. Często wiąże się z nieodwracalnymi zmianami, mowa o ubytkach na ciele, jakich nie da się odratować. Jednak ponad 60% chorób nowotworowych daje się przemóc przy użyciu właśnie chirurgii onkologicznej.

Mimo względnie dużej efektywności nie jest to pierwszy wybór przy leczeniu chorób nowotworowych. Czasami wystarczy tylko mała interwencja chirurga, w celu wzięcia wycinka zmiany skórnej. Stosuje się także zabiegi uśmierzające, inaczej paliatywne. Dochodzi do tego w ekstremalnie ciężkich przypadkach, kiedy choroba nowotworowa jest na tyle zaawansowana, że nie da się uratować pacjenta. Zabieg ma na celu ulepszyć komfort w ciężkim okresie.

Stopniowy oraz systematyczny rozwój medycyny daje lekarzom coraz to nowe możliwości do walki o ludzkie życie bądź zdrowie. Dzięki temu możliwości, które może wykorzystać chirurg, znacząco się poprawiły. Jest to szczególnie ważne przy nadzwyczaj trudnych oraz skomplikowanych operacjach, związanych ze sporą utratą krwi. Operacje stały się bardziej kontrolowane oraz skutkowały coraz bardziej pozytywnymi efektami.

Dzięki poznaniu i użyciu metod odtwórczych oraz metod rekonstrukcji powstały szanse na kształtowanie coraz doskonalszych protez kostnych czy naczyniowych. Protez, gdzie uzupełnia się ubytki tkanek, dzięki temu chirurgia już nie kojarzy się ze skrajnością – amputacją.

Czy chirurgia onkologiczna to potrzebna specjalizacja?

Dawniej pośród chorych panowało przekonanie, że wycinanie zmian nowotworowych jest zagrażające, ponieważ cięcie guza powoli powodowało jego odrastanie. Wiedza medyczna nie była do tej pory w tej materii wystarczająco rozwinięta, dlatego pozbywano się zaledwie widocznej zmiany. Aktualnie wycina się guz wraz z całą otoczką zdrowych tkanek, to kluczowa różnica rzutująca na sukces operacji chirurgicznych.

Niezmiernie ważne jest szybkie reagowanie i podjęcie działań chirurgicznych w wypadku choroby nowotworowej. Właściwe monitorowanie oraz podjęcie leczenia we właściwym momencie może uchronić chorego od śmierci. Nie można dopuścić do leczenia zachowawczego i bezczynnie odsyłać chorego od szpitala do szpitala. Osoby chore także nie powinny bagatelizować ani odwlekać konieczności leczenia. Im wcześniej fachowcy zajmą się nowotworem, tym więcej szans zyskuje chory.

Chirurg onkolog rozpoznaje nowotwór na bazie badania histopatologicznego – wycinka chorych tkanek bądź na bazie oceny cytologicznej badanych komórek. Wykonywane są operacje służące właściwej diagnozie oraz rozpoznaniu – laparotomie. Wykorzystywana jest także biopsja celowana, wykonywana przy użyciu aparatu USG lub TK. Zmiany łatwo dostępne (np. na skórze) są wycinane i dopiero poddawane badaniu. Ze zmian trochę większych oraz bardziej schowanych są pobierane wycinki guza.

Bywa, że komórki nowotworowe występują również poza obszarem guza. Wtedy chirurg onkolog powinien zaimplementować immunoterapię czy też chemioterapię. Dochodzi do tego, gdy zarażone miejsca znajdują się już poza działaniem lekarza oraz konieczne jest zastosowanie innych, mniej inwazyjnych środków.

Chirurg onkolog –  najważniejsze zadania specjalisty

Chory na raka ma niejednokrotne poczucie, że to końcówka jego życia. Specjalista z zakresu onkologii ma za zadanie wesprzeć tego pacjenta, żeby miał siłę walczyć dalej o swoje życie. Innym wyzwaniem dla lekarza onkologa jest przekazywanie informacji o stanie zdrowia chorego, jest to niezwykle trudne doświadczenie, szczególnie gdy nie są to dobre nowiny. Jak widać, musi mieć ogromną odporność psychiczną.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy