Fotografia dronem - kilka podstawowych wskazówek
Obecnie dzięki dużej dostępności, drony stają się narzędziem do filmowania i fotografowania wspaniałych krajobrazów, koncertów czy wydarzeń sportowych. Ich niewielkie rozmiary powodują, że możemy zabrać je ze sobą wszędzie, np. w plecaku. Są naprawdę łatwe do sterowania i manewrowania, a dodatkowo niezmiernie stabilne. Przed zakupem drona warto jednak przypomnieć sobie kilka zasad dotyczących fotografii, żeby zdjęcia, które będziemy robić naprawdę, zapierały dech.
Jak kadrować zdjęcia robione z powietrza dronem?
W czasie robienia ujęć z powietrza nie zapominaj o podstawowych zasadach fotografowania. W uzyskaniu dobrych kadrów przydadzą się linie podziału (grid). Dzięki włączeniu ich poprzez aplikację będziesz miał możliwość uzyskania punktów zaczepiania i sprawniej kadrować te zdjęcia, które Cię interesują.
Czy format RAW w zdjęciach dronem jest niezbędny?
Nieocenioną opcją do robienia zdjęć będzie robienie ich w formacie RAW. Format ten gwarantuje łatwiejszą edycję. W RAW także wydobywanie prześwietlonych czy też zacienionych detali zabawa kolorami oraz ekspozycją jest w znacznym stopniu łatwiejsza niż w formacie JPEG.
Jakiego czasu naświetlania wymaga fotografowanie dronem?
Czas naświetlania jest następnym niezwykle istotnym czynnikiem przy robieniu zdjęć z powietrza. Jeśli zależy Ci, żeby wyostrzyć swoje zdjęcia i sprawić, aby były wyraźniejsze ustaw krótki czas naświetlania. Natomiast jeżeli będziesz chciał uzyskać odwrotny efekt, czyli artystycznego rozmycia, użyj dłuższego czasu naświetlania oraz wyposaż się w filtry ND.
Monitorowanie pogody — Czy pogoda zagraża ujęciom z drona?
W czasie wykonywania zdjęć ważnym elementem jest pogoda. Cały czas staraj się sprawdzać prognozy pogody przed planowanym lotem. Powinieneś pamiętać o tym, że pogoda potrafi być zaskakująca i nawet z niewielkiej chmury może spaść obfity deszcz, który uniemożliwi Ci start, a także utrzymanie się drona w powietrzu. Dlatego zainstaluj sobie aplikację, która pomoże Ci zaplanować lot jak również śledzić warunki atmosferyczne.
Jak światło działa na zdjęcia robione dronem?
Z pogodą powiązany jest jeszcze jeden niezwykle istotny aspekt – światło. Przebijające się smugi promieni słonecznych mogą spowodować, że nawet najgorszy teren może nabrać cudownego charakteru. Z tego powodu staraj się planować latanie dronem rano, bądź po południu w trakcie tzw. złotej godziny, gdy słońce zbliża się ku zachodowi lub wznosi przy wschodzie.
Czy wszystkie warunki pogodowe pozwalają na fotografowanie dronem?
Latanie dronem powinno odbywać się przy jak najlepszej pogodzie. Deszcz, mgła czy wiatr nie są bezpiecznymi warunkami do używania drona. Nie zapominaj, że są to urządzenia stosunkowo lekkie i silne podmuchy wiatru, mogą przyczynić się do utraty kontroli, a tym samym do uszkodzenia drona. Jakiekolwiek opady, zważywszy na wilgotność w powietrzu, niekorzystnie wpływają na mechanizm i baterie sprzętu elektronicznego. Najważniejsze, żeby zawsze mieć drona w zasięgu wzroku i sterować nim bez żadnych problemów. A pogoda jak wiadomo, zmienną jest i po każdym deszczu wychodzi słońce. Poczekajmy na nie.