7 lektur w kanonie lektur, które warto przeczytać nie tylko w szkole

Ocena: 0.00/0

Prawdą jest, że na liście obowiązujących lektur szkolnych mogłoby się znaleźć o wiele więcej ciekawych pozycji, dostosowanych do zainteresowań młodych ludzi. Z pewnością wtedy nie byłoby tak wielu problemów i buntu związanego z czytaniem lektur. Oczywiście dla tych, którzy lubią czytać, przebrnięcie przez najtrudniejsze pozycje jakoś idzie, ale dla tych, którzy nie przepadają za czytaniem, sprawa jest niezmiernie uciążliwa i stresująca,  no bo czytać trzeba. Poniżej przedstawiamy kilka lektur, które mogą zainteresować nawet tych najbardziej opornych. Czytajmy!

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został Poetą – czy warto przeczytać?

Wspaniała, napisana ze sporą dozą humoru historia dzieciństwa przyszłego poety, przedstawiająca jego postać oraz zainteresowania. W książeczce znajdują się także wiersze Tuwima. Czytanie tej lektury to duża przyjemność zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To doskonały sposób na zapoznanie się z życiem i twórczością autora „Lokomotywy” i wielu innych popularnych wierszy dla najmłodszych.

Detektyw Pozytywka – prezent dla młodego mola książkowego

Można naprawdę się zdziwić, że tak świetnie napisana historia jest szkolną lekturą. To wspaniale, że w kanonie lektur znajdują się współczesne książki polskich autorów, ktore są interesujące oraz zapadają w pamięć. Garść zagadek kryminalnych, dopasowanych do wieku młodych czytelników, uczy spostrzegawczości i logicznego myślenia.

Dla małych czytelników – O psie, który jeździł koleją

Istnieją książki, które poruszają serca kolejnym pokoleniom czytelników. Taka jest właśnie historia o Lampo, włoskim psie, który jeździł koleją. Co ciekawe, książka powstała zainspirowana autentyczną historią. Jest to wzruszająca przypowieść o przyjaźni, wierności oraz zaangażowaniu, jak również o tęsknocie i wyjątkowej więzi, jaka może połączyć człowieka i jego czworonoga.

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – czy warto przeczytać?

Kolejny dziecięcy kryminał w kanonie lektur! Co prawda bohaterami jest trójka gimnazjalistów, jednak realnie oddaje świat trzynastolatków. Roboty oraz inne wynalazki, komputery, duchy, zagadki do rozwiązania, a nawet pierwsze, nieśmiałe uczucia – to wszystko można znaleźć w tej pozycji. Dla dzieciaków, którym książka się spodoba mamy super wieści: to jedynie pierwsza z wielu części historii o tej trójce!

Mikołajek – Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe jako pozycja w kanonie lektur

Perypetie Mikołajka, młodego francuskiego chłopca, i jego szkolnych kolegów, które da się z powodzeniem czytać dzieciom na dobranoc, czy też zabrać tę książkę na wakacje. Mnóstwo dobrego humoru oraz ciekawych przygód, wzbogaconych przykładami, jak dzieci interpretują świat dorosłych – Mikołajek bawi młodszych i starszych. Z pewnością jest to lektura, którą czyta się z wielką radością.

Krótkie streszczenie lektury – Balladyna

Może nie jest to najlepszy wybór na niesztampową lekturę szkolną, ale wystarczy zmienić trochę perspektywę, żeby okazało się, że jest to pasjonująca książka! Spróbujmy wyobrazić sobie współczesną rywalizację Balladyny i Aliny o Kirkora – film na podstawie takiej historii byłby emocjonującą sensacją. Balladyna jest czarnym charakterem, nawet mimo wyrzutów sumienia w dalszym ciągu postępuje źle. Słowacki pisze przepiękną, starodawną polszczyzną, ale spory bohaterów oraz postacie mogłyby równie dobrze być przedstawione w stylu greckiej tragedii. Pozytywnym aspektem jest forma dramatu, dzięki której czyta się go szybko.

Dlaczego warto przeczytać Stowarzyszenie umarłych poetów?

Historia młodości i buntu. Historia podążania pod prąd. Historia o niekonwencjonalnych metodach pedagogicznych. Historia o przyjaźni i pasji. To tylko niektóre wątki tej wspanialej książki. Nancy Kleinbaum, była dziennikarka podjęła się zadania napisania książki na podstawie scenariusza filmowego pod tym samym tytułem, za którego napisanie autor Tom Schulman odebrał statuetkę Oscara w 1989 roku. W książce zawartych jest bardzo wiele ważnych i cennych wartości, z którymi każdy człowiek powinien się zapoznać, szczególnie ważne są te, które nakazują nam stanąć w obronie swojej tożsamości i opinii. Warto zapoznać się z tą poruszającą przypowieścią, a następnie obejrzeć film, albo na odwrót. Tym jet właśnie magia literatury, istnieją książki, które można czytać z zapartym tchem, a dodatkowo są skarbnicami refleksji i pożytecznej nauki.

Informacje:
Oceń Artykuł:

0Komentarze

Brak komentarzy